November 2020

Udrykninger fra de 10 stationer i Sydvestjysk Brandvæsens udrykningsområde, der dækker Fanø, Esbjerg og Varde Kommuner

  • - ABA er forkortelse for Automatisk Brandalarmerings Anlæg.
      Du kan læse mere om
    ABA anlæg.
  • - ISL er forkortelse for Ind Sats Leder.
      Indsatsledereftersyn sker ofte efter direkte henvendelse fra Politiet eller andre

     

Udrykningerne listes i datoorden med de nyeste øverst
 

Dato   Klokkeslet Sted Meldingens ordlyd Station
30.11.2020   18.38 Kirkegade, Esbjerg Indsatsledereftersyn ISL Midt
30.11.2020   18.07 Nymindegabvej, Nørre Nebel Færdselsuheld, brand i bil Nørre Nebel
30.11.2020   11.22 Adelvej, Skovlund ABA, Automatisk Brandalarmering Ølgod
29.11.2020   16.28 Ringen, Esbjerg Mindre forurening ved færdselsuheld Esbjerg 
29.11.2020   07.47 Amerikavej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
28.11.2020   19.19 Mådevej, Esbjerg Bygningsbrand, Industribygning Esbjerg
28.11.2020   16.51 Troldholmvej, Vrøgum Naturbrand, Mindre brand Oksbøl
27.11.2020   23.27 Skrænten, Esbjerg Bygningsbrand, Etageejendom Esbjerg
27.11.2020   23.13 H.E. Bluhmes Vej ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg 
27.11.2020   11.50 Mågeparken Brand, Motorcykel/knallert Esbjerg
26.11.2020   11.51 Storegade, Esbjerg Bilbrand i det fri Esbjerg
26.11.2020   08.08 Hegnet, Varde Indsatsledereftersyn ISL Nord
25.11.2020   19.50 Søvej, Esbjerg Bygningsbrand, Industribygning Esbjerg
25.11.2020   16.21 Landlystvej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
25.11.2020   01.04 Hedelundvej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
24.11.2020   14.39 Jernevej, Esbjerg Færdselsuheld med fastklemte Esbjerg
24.11.2020   13.25 Niels Bohrs Vej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
24.11.2020   07.53 Gartnervænget, Oksbøl Indsatslederforespørgsel ISL Nord
23.11.2020   18.36 Landvej Rute 487, Varde Bilbrand i det fri Varde
22.11.2020   21.42 Nørremarken, Skovlund Bygningsbrand, Industribygning Ølgod
22.11.2020   08.34 Bredgade, Nørre Nebel Indsatsledereftersyn ISL Nord
19.11.2020   14.55 Pramstedvej, Varde ABA, Automatisk Brandalarmering Varde
19.11.2020   13.08 Strandbygade, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
18.11.2020   12.58 Mukkerten, Sædding ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
17.11.2020   13.04 Ribevej, Ribe ABA, Automatisk Brandalarmering Ribe
17.11.2020   12.27 Sædding Ringvej 13, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
17.11.2020   08.45 Krogvej, Nordby Indsatslederforespørgsel ISL Midt
15.11.2020   14.04 Tjæreborgvej, Esbjerg Færdselsuheld med fastklemte Esbjerg
14.11.2020   10.57 Fyrparken, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
13.11.2020   19.01 Adelvej, Skovlund ABA, Automatisk Brandalarmering Ølgod
13.11.2020   07.30 Vardevej, Bramming Container i det fri Bramming
12.11.2020   19.08 Adsbølvej, Ølgod Indsatsledereftersyn ISL Nord
12.11.2020   18.22 Fyrparken, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
12.11.2020   17.12 Gammelby Strandevej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
12.11.2020   10.26 Tjæreborgvej, Esbjerg Indsatslederforespørgsel ISL Midt
12.11.2020   08.56 Fyrparken, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
11.11.2020   07.45 Kærgårdsvej, Varde Indsatsledereftersyn ISL Nord
10.11.2020   19.40 Vardevej, Tistrup Indsatslederforespørgsel ISL Nord
10.11.2020   19.28 Bryndumvej, Tarp ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
10.11.2020   17.51 Thulevej, Esbjerg Bygningsbrand, Villa/rækkehus Esbjerg
10.11.2020   17.01 Gl. Vardevej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
10.11.2020   14.49 Spangsbjerggade, Esbjerg Container i det fri Esbjerg
10.11.2020   06.46 Estrupvej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
08.11.2020   20.55 Jasminparken, Ribe Bygningsbrand, Villa/rækkehus Ribe
08.11.2020   12.06 Roustvej, Årre Indsatslederforespørgsel ISL Nord
07.11.2020   20.58 Torvet, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
07.11.2020   08.23 Bryndumvej, Tarp ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
06.11.2020   21.30 Tjørnevænget, Bramming Skorstensbrand, Hårdt tag Bramming
06.11.2020   16.19 Tarphagevej, Billum Indsatsledereftersyn ISL Nord
06.11.2020   08.05 Sortebrødregade, Ribe ABA, Automatisk Brandalarmering Ribe
05.11.2020   17.39 Kirkevejen, Årre Indsatsledereftersyn ISL Nord
05.11.2020   13.07 Tømmerbyvej, Bramming Bygningsbrand, Gård Bramming
04.11.2020   18.22 Vardevej, Bramming ABA, Automatisk Brandalarmering Bramming
04.11.2020   14.31 Nørvang, Esbjerg Redning, Fastklemt, maskine  Esbjerg
03.11.2020   14.53 Møllegården, Outrup ABA, Automatisk Brandalarmering Nørre Nebel
02.11.2020   17.33 Broengvej, Oksbøl Færdselsuheld, Bil i vand Oksbøl
02.11.2020   14.09 Gl. Vardevej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
02.11.2020   13.20 Gl. Vardevej, Esbjerg ABA, Automatisk Brandalarmering Esbjerg
02.11.2020   12.24 Strandby Kirkevej, Esbjerg Mindre forurening ved færdselsuheld Esbjerg
01.11.2020   22.49 Guldager Stationsvej, Guldager Bilbrand i det fri Esbjerg
01.11.2020   14.56 Vestergade, Oksbøl ABA, Automatisk Brandalarmering Oksbøl

 

Info om stationerne i udrykningsområdet